Floresta
Administrator
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 753
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:42, 21 Wrz 2010 Temat postu: Pielęgnacja rzędu końskiego - rząd koński |
|
|
Pielęgnacja rzędu końskiego Utrzymanie rzędu i pozostałego sprzętu w dobrym stanie jest bardzo ważne; należy zwracać uwagę na wszelkie oznaki użycia. Zanim wsiądziesz na konia, rzuć okiem na rząd i sprawdź jego stan – niezależnie od tego, czy należy on do ciebie, czy nie.
RZĄD KOŃSKI
Siodła używane wymagają co jakiś czas sprawdzenia szwów, zwłaszcza przy wodzach, popręgu, Przytułach i puślisku, a jeśli zauważysz, że są zużyte, niezwłocznie je napraw. Zwracaj też szczególną uwagę na miejsca, w których metal styka się ze skórą.
Idealnie byłoby po każdej jeździe mieć czas na dokładnie czyszczenie rzędy. W rzeczywistości mało kto może sobie na to pozwolić, toteż usunięcie błota i potu oraz przetarcie ściereczką pokrytą mydłem do siodła musi zazwyczaj wystarczyć. Raz w tygodniu należy poświęcić więcej czasu na dokładne czyszczenie, a co jakiś czas ‘odżywić’ skórę specjalną pastą. Tylko wtedy, gdy skóra jest wyjątkowo zabłocona, czyść ją mokrą ściereczką i wodą – nadmiar wody powoduje, że skóra staje się twarda i łamliwa. Wytrzyj do sucha kawałkiem tkaniny lub zamszu.
Czyszczenie siodła
Umieść siodło na stojaku, a popręg, puśliska i strzemiona zawieś na hakach. Następnie wyczyść puśliska, popręg, strzemiona i stopki. Przepłucz szmatkę i wyczyść pozostałe elementy skórzane. Nie przesadzaj z myciem parzystych miejsc, zwłaszcza siedziska. Energicznym, okrężnym ruchem wetrzyj mydło do siodeł w puśliska, tybinki i popręg. Nie nanoś zbyt wiele mydła na siedzisko i tybinki. Pamiętaj tez o czyszczeniu strzemion. Strzemiona ze stali nierdzewnej wypoleruj suchą szmatką i wyczyść środkiem do metalu. Nie używaj niklowanych strzemion. Jeżeli koń jest czysty i ma założony czaprak, siodło nie wymaga częstego czyszczenia. Po każdej jeździe należy jednak starannie wyczyścić popręg i puśliska.
Popręg wykonany ze skóry należy po czyszczeniu natrzeć mydłem do siodła lub natłuścić, natomiast popręg nylonowy,, sznurkowy i parciany wyczyść szczotką, jeśli jest suchy, a jeżeli jest mokry albo brudny, zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów, a następnie zawiesić na końcu ze sprzączką, żeby wysechł.
Elementy rzędu wykonane z materiałów syntetycznych należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre z nich wyciera się tylko na sucho, podczas gdy inne można nawet prać w pralce.
DERKI
Zwróć uwagę na zalecenia producenta. Dobrym rozwiązaniem jest zakładanie pod grubszą derką cienkiej i łatwej do prania, wówczas podszewka grubszej derki dłużej pozostanie świeża i nie trzeba jej będzie zbyt często czyścić.
Przed odłożeniem derki na miejsce upewnij się, że jest czysta – w przeciwnym razie wchłonięty przez nią brud doprowadzi do gnicia materiału. Przed praniem natłuść wszelkie elementy skórzane i odpruj mocowania (przyszyjesz je później). Po praniu nanieś więcej smaru na skórzane elementu i sprzączki. Rozwieś derki, żeby dokładnie wyschły, zanim odłożysz je na miejsce. Parciane pasy do derek również możesz prać w domu. Unikaj moczenia skórzanych elementów w gorącej wodzie, gdyż staną się łamliwe, i regularnie je natłuszczaj.
Post został pochwalony 0 razy
|
|