Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna http://kucykikuce.fora.pl/
Forum o koniach i kucach ;)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Siodło, kupujemy własne siodło

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna -> Sprzęt jeździecki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Floresta
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 753
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:30, 21 Wrz 2010    Temat postu: Siodło, kupujemy własne siodło



Siodło - jego odpowiedni dobór siodła, to gwarancja udanej jazdy. Warto przed czasem poznać ofertę na rynku i wybrać najlepszy dla siebie typ, który zapewni nam wygodę i komfort jazdy. W poniższym materiale znajdziecie praktyczne informacje na temat typów siodeł, ich właściwego doboru oraz konserwacji.
używane siodła, siodła prestige, pleszew siodła
Wyróżniamy następujące typy siodeł:
- skokowe – to siodła przeznaczone dla doświadczonych jeźdźców, nie mający problemów z dosiadem czy łapaniem równowagi. Wyróżnia się płaskim siedziskiem, kwadratowym tylnim łękiem, małymi poduszkami i przesuniętym do tyłu punktem ciężkości. To idealna propozycja dla zawodników i jeźdźców trenujących skoki.
- ujeżdżeniowe – to drugi typ siodeł dla profesjonalistów. Charakteryzuje się głębokim siedziskiem, wysokim tylnim łękiem, wydłużonymi tybinkami. Punkt ciężkości jest tu wyważony. Polecamy zawodnikom oraz jeźdźcom trenującym ujeżdżenie.

Dwa ostatnie rodzaje to propozycje uniwersalne zarówno dla amatorów oraz osób rozpoczynających dopiero profesjonalną jazdę konną:
- wszechstronne – głębokie siedzisko, wysoki tylni łęk, duże poduszki kolanowe i łydkowe
średni kąt nagięcia kolana oraz wyważony punkt ciężkości zapewniają komfort jazdy zarówno początkującym, jak i zaawansowanym jeźdźcom.
- rajdowe – to wszechstronne siodło dla jeźdźców na każdym etapie nauki. Zamiast łęku występuje tu ława, siedzisko jest zawieszone na rzemieniach, siedzisko nie przylega do grzbietu konia, występują również duże poduszki kolanowe.

Jesteśmy już po wyborze siodła. Jak teraz je odpowiednio dopasować, tak aby nie zmniejszało komfortu jazdy zarówno dla samego jeźdźca, jak i konia? Przedstawiamy kluczowe zasady.
Po pierwsze, siodło nie może przeszkadzać koniowi podczas ruchu, powinno leżeć na grzbiecie zwierzaka tak, aby nie uciskało kłębu – między nim, a przednim łękiem odległość nie może być za mała. W sytuacji, gdy siodło jest już zapięte na popręg, przedni łęk powinien leżeć głębiej o ok.1 cal czyli 2,5 cm niż łęk tylny.

Równie istotne są zasady dotyczące dopasowania siodła, które warunkuje prawidłowy dosiad i umożliwia nam oddziaływanie na konia. Dopasowanie siodła jest zależne od czterech, kluczowych czynników, takich jak: cel użytkowania, wzrost jeźdźca, jego waga oraz kształt kłębu konia.
Jeśli chodzi o cel użytkowania siodła, musimy brać pod uwagę jego cechy. Wspomniane już wyżej siodła ujeżdżeniowe są ostro wycięte i przeważnie posiadają głębokie siedzisko. Stosuje się je do jazdy z długimi strzemionami. Zupełne przeciwieństwo to siodła skokowe, które ze względu na płaskie siedzisko nadają się do jazdy z krótkimi strzemionami, w półsiadzie. Polecamy siodła wszechstronne, które stanowią pośrednia formę pomiędzy wyżej wymienionymi rodzajami i z tego względu idealnie sprawdzają się w nauce podstaw jazdy.

Drugi z czynników, który uwzględniamy przy dopasowaniu siodła to nasz wzrost. Przy wzroście od ok. 1,45 m do 1,65 m stosujemy rozmiar S, rozmiar M przeznaczony jest dla osób o wzroście od 1,65m do 1,75 m, natomiast największy - L, dla osób o wzroście od 1,75 m do 1,90 m. Równie istotna jest waga, która ma znaczenie przy wyborze wielkości siedziska.
Rozmiary 16’’-17’’ przeznaczone są raczej dla szczupłych, drobnych osób, 17,5’’ to siedzisko dla normalnie zbudowanych jeźdźców, z kolei rozmiary od 18”’ do 19”” to optymalna propozycja dla krępych jeźdźców. Ostatni czynnik, to kształt kłębu konia. W przypadku koni z wysokim łękiem i wąskim grzbietem stosujemy wąską szerokość komory łęku, dla koni z przeciętnym miejscem pod siodło wybieramy średnią szerokość komory łęku, natomiast dla gatunków z małym kłębem i szerokim grzbietem idealne są siodła z szeroką szerokością komory łęku.

Gdy wybraliśmy już swoje idealne siodło musimy pamiętać, że tylko dzięki właściwej pielęgnacji i konserwacji jesteśmy w stanie długo utrzymać je w dobrej kondycji. Delikatna skóra, z której tworzone są dobrej jakości modele wymaga systematycznej pielęgnacji.
Gdy zabrudzimy siodło należy zmyć je w danym miejscu gąbką lub szmatką zamoczoną w czystej wodzie. Następnie oczyścić i osuszyć powierzchnię i nanieść na nią małą ilość tłuszczu, potem delikatnie przetrzeć. Na rynku znajduje się cała masa tłuszczu specjalnie do tego celu przeznaczonego. Pamiętajmy, aby nie stosować do pielęgnacji past samo połyskowych, które mogą spowodować efekt odwrotny do zamierzonego, czyli zniszczenie siodła.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna -> Sprzęt jeździecki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin